Lite svårare i dag men ganska bra

I dag hade jag Marcus Holm med sin far och bror i båten, målet var att bryta Marcus laxförbanelse. Förra gången ute fick svärfar och broder flera fina fiskar men när Marcus tog i spöt så släppte fiskarna. Vi bjöds på lite mulet väder men nästan helt vindstilla som skulle under dagen bli spegelblankt. Trevligt väder för fiskaren men ibland lite svårt då laxen kan bli lite skygg.

Odlad lax med klippt fettfena och skum ryggfena

Hugg direkt på morgonen
Vi åket ut från hamnen ca 10 sjömil och jag gick igenom alla grejerna när jag satte ut. Det tog inte lång tid innan Marcus laxförbannelse var bruten med ett fint djupriggshugg som efter kort kamp kunde landas, en fin pigg lax. Sedan hugger det flera laxar efter varandra desutom några pyttesmå. Sex laxar hugger första två timmarna men vi får bara upp 3 av dem. Sedan dog huggperioden ut för oss.

Många laxar med fenor som inte är helt korrekta just nu

Massor av horngäddor
Vi får kämpa hårt för att hålla betena rena från horngäddor som det heter i Skåne och näbbgäddor där jag kommer ifrån. lägger man till ovanligt mycket smålaxar jag menar 20 cm långa så var det tidvis svårt att presentera ett skeddrag för dom stora laxarna. Vi fick till slut ytterligare 2 laxar, en på rigg med cyckling och en i ytan. Detsum hade vi några fina hugg som inte vill fastna, en ganska bra dag till slut men inte lika bra som dagarna innan.

Norrmän på fisketur

I morgon kommer två norrmän som ska fiska fyra dagar, ska bli kul då de aldrig har trollat Östersjölax förut.Just nu är det synd att man inte kan dela upp sig i atomer då det är många som vill fiska och en del som skulle fiskat tidigare på säsongen men som blåste inne under den fruktansvärda perioden då det bara snöade, blåset och var kallt och nu inte får plats. Trycket är högt just nu vilket är kul.