Lax varje dag i Simrishamn

Fisket varierar lite dag för dag beroende på väder men hittills har alla kunderna fånga lax som varit med. Storleken på fisken har varierat ganska mycket beroende på vilket stim man verkar hitta. Det har varit allt från 3-4 kg upp till över 12 kg, nästan varje dag lax på över 8-9 kg som just nu fightar helt vilt med våldsamma hopp och ruscher.

HANNU 4

Team Sweden fishing Skåne/Blekinge distriktet på besök och vi fick flera laxar upp till ca 8 kg som släpptes tillbaka. Två fenklippta togs med hem för en god middag.

HANNU 3

Stamkunden Björn P som kommer om två veckor igen, här med kompisen och brodern som alla fick känna på blanka laxar denna fina lördag.

hannu

Pappa Hannu och sonen hector 10 år drog bra med lax på söndagen trots lite blåsigt väder. Denna var Hectors största som fick simma tillbaka då fenorna var intakta.

hannu 5

Far och son med var sin fin lax som hade klippta fenor och kunde tas med hem för en god middag. Kul dag med mycket aktion då laxarna var på topphumör.

Lediga datum att boka just nu

26 september — 1-2-7-8-9-14-15-16-18 -21-22-oktober

7-8-11-12-13-14-15-21-22-25-26-27-28-29 november

6-7-8— 13-14-15 December