Många kända ansikten kom för andra och tredje året i rad för att vara med på Norska delen av trollingskolan. Vi bjöds på fantastiskt väder med helt vindstilla väder med blå himmel och strålande sol. Kanske inte det bästa vädret för laxfiske men jag viste att det var ovanligt gott om lax i området så chanserna skulle vara stora oavsett väder.
Lax på väg in för håvning och Arne ska lära sig konsten
Dagen börjar med ett trippelhugg
Vi fiskar kanske en halvtimme när flera spön på djupriggen började gunga. En fisk gick loss direkt men de andra två fastnade. Arne och Atle började fighta sina livs första laxar och det gick bra ända in till håven. Bra stämmning kan jag lova efter denna kanonstart på dagen.
Inga problem för Arne och laxen lossnade i håven så det var bara att släppa fisken direkt
Lite svårt fiske på spegelblankt hav
Vi fiskar vidare och huggen duggar in men det är lite längre i mellan än dagen innan. Vi ser mycket lax som är uppe och tittar på våra beten utan att hugga. Typiskt beteende då havet ligger som en spegel vilket gör fisklen lite skyggare och försiktigare.
Svein med fin c/r lax färdig för att simma iväg igen
Rekorddjupt storhugg
På eftermiddagen händer det inget på flera timmar men vi ser mycket stora laxbågar djupt på ekolodet. Helt plötsligt ser vi flera stora laxar nere på 50 meters djup. Jag skickar ner ena djupriggen till 45 meters djup och det tar inte mer än ett par minuter innan först nedersta flasherspöt börjar gunga men fisken fäster inte. Momentet efter hugger det hårt på draget ovanför och samtidigt på andra flasherspöt. Nu är det riktigt tung fisk som rumlar runt nere på djupet. Svein och Atle var på tur och får sig båda riktigt hårda fighter med stor fisk. En på 12 + kg och en på runt 13 kg, lite svårt att väga i båten i en håv för båda storlaxarna skulle sättas tillbaka hade vi bestämt. Grymt att se så stora laxar simma iväg i fullfart helt oskadda.
Atle med fin lax som blödde lite i mungipan men fick simma tillbaka då jag bedömmde att fisken var pigg
Bra dag till slut
Sammanfattar man dagen så landar mina tre Norska gäster 9 laxar varav de tre största låg på mellan 11-till runt 13 kg. Några av de minsta laxarna behölls men resten släpps tillbaka. Nu blir det tufft väder med kulingvindar från nordost ett par dagar så laxen får nog vara ifred ett tag.
Arne med sitt livs andra lax som blev ett hyfsat PB. En fenklippt lax som skall gravas och rökas hemma i Norge