Fint laxfiske trotts kallt väder

Under gårdagen hade väderprognoserna lovat svaga vindar och fint väder vilket det inte blev. Peter Bågenmark med sin son som hade åkt från Linköping fick uppleva både bra fiske och ett väder som växlade mellan sol, kalldimma och allt mer tilltagande vindar från nord.

Hugg direkt på utlägg
Satte ut första riggen med tre spön och förklarade för gästerna att hugger det gäller det att ta spöt så fort man kan och sträcka upp linan i ett mjukt mothugg. Jag han inte så mycket mer innan nedersta flasherspöt for upp och ställde sig rakt upp. Ett mjukt mothugg och sedan rusade den stora laxen ut över 100 meter lina och gick upp i ytan plaskade långt ut. Efter 10 minuter  kunde jag håva dagens första lax, en riktig feting på 10,5 kg. Bra start på dagen.

Grymt fin lax som rusade över 100 meter lina i första ruschen

Hugg igen efter en timme
Fortsatte och lägga ut grejerna och efter en timmes medsjötrolling så sprätter samma spö upp igen och Peter kastar sig på spöt och får bra sträck på linan och en ny tung fisk rusar ut över 100 meter lina. Ofta när fisken hugger på ett bete bakom flasher så rusar den vilt då flshern skrämer fisken. Efter en tung fight kan Peter baxa in en ny storlax i håven. En riktigt fet fenklippt 10,4 kg lax som tas med hem till Julbordet.

En nöjd fiskare med en otroligt vacker fenklippt lax 

Kalldimman väller in och vinden ökar
Vädret blir snabbt sämre och de danska båtarna börjar bryta,vi håller ut. På efter middagen får vi i ganska snabb följd två fina laxar på samma Dipsy Diver där en Apex är tacklad. Killarna vill ha en fisk med hem så jag får också med mig en fin lax hem. Två fina laxar släpps tillbaka en trend som ökar där de flesta vill ha en lax men gärna släpper resten. Nöjda kunder ville komma tillbaka i vår för en dust med ändå större laxar.

En vild lax som krokas av i vattnet och försvinner med ett plask

Mycket lax så passa på att boka en dag
16-17-19 December. Plats i båten för en person 13 och 14 December.

Börja året med att fånga en storlax
Om vädret är bra så är fisket alltid bra i januari. Bokningsbara dagar i januari är följande.
5-6-7-8-9-10 Januari.