Vandringslaxfisket fortsätter att vara bra. Är nu uppe i 12 laxar på 7 dagars fiske. Trenden verkar vara att det kommer mer och mer lax, fina rapporter också från Åland där fisket just nu är ovanligt bra. Gårdagen med Sture Jönsson med kompis i båten som hade åkt från Jönköping fick uppleva bra fiske med tre fångade laxar med en riktig superfisk på 15 kg på topp.
Mängdfångande redskap fångar mer lax än alla trollingfiskarna på en natt
En laxfälla väster om Ålands västspets tog över 100 laxar på en natt för ett dygn sedan. Samma laxnäten vid Landsort utanför Nynäshamn tog bara på en dag över 30 laxar och dessa nät ligger ute dygnet runt. Mängdfångande redskap som tar allt för mycket lax. Liknande fällor och nät ligger det efter hela Svenska och Finska kusten. Detta är vad myndigheterna skulle engara sig i, inte förfölja sportfiskare som vill ha en lax med sig hem.
Boka ditt laxfiske fortfarande dagar kvar under högsäsong
Fortfarande chans att boka dagar i Juni då fisket kommer vara mycket bra ända in till ca . 10 Juli. Hör av er för info om lediga dagar, tidernas chans att fånga en riktig drömlax.