Blåsigt men sedan kommer finvädret

Gårdagen var blåsig med kraftiga syd och sydvästliga vindar. Mina Finska gäster var på land nästan hela dagen men sent på eftermiddagen lättade vinden något och vi gav oss ut en kvällstur. Vi hade grejerna i havet vid 17-tiden och fiskade längst 30 meterskurvan.

Flasher lax på väg in mot en skonsam gummihåv för att sedan släppas åter en vanlig företeelse i framtiden

Hugg i ytan
Vi såg några möjliga laxar på Garminekolodet men ingen ville bita. Helt plötsligt så skriker en av rullarna till, givetvis på yttersta paravanspöt där koppar Ismon sitter. En fin 4 kg,s lax kommer ända in till håven. Kändes riktigt bra att lyckas landa en lax en sådan svår dag. Dagens fiske blir nog inställt och vi ska försöka att hitta på något annat. Kanske vi åker till Mörrum där fisket är ovanligt bra just nu.

Glad lax som sticker iväg i full fart isläppt av Peter från Sandhamn Marina utanför Karlskrona

Boka Grisslehamn
Fortfarande finns det några få dagar kvar uppe i Grisslehamn, är säker på att årets fiske blir bra och chanserna borde vara stora för riktigt grov fisk. Bra och prisvärt boende på pensionat Solgården inte långt från hamnen.

Bokningsbara dagar just nu
7-18-22-23-24-25-26-27-29 Juni.

Min dotter Cornelia med fin höstfisk på 12,8 kg

Boka höstfiske i Simrishamn

Båten kommer vara på plats redan från 15 september så efter det så finns det möjlighet att boka dagar. Redan nu har en del bokningar kommit in. Sista två årens laxfiske under september, oktober och november har varit enastående bra med gott om lax på över 10 kg och i min båt så fångades 5 laxar runt 15 kg under dessa månader.  Säkra upp ett fiske redan snart så vet ni att ni har ett toppfiske som är bokat.