Riktigt bra fiske utanför Simrishamn i söndags

Tre båtar gick ut från Simrishamnn i söndags och hade superfiske. 26 laxar landades upp till runt 10 kg och flera tappades.  Båtarna fiskade på samma område 6 till 8 sjömil utanför hamnen. Laxen högg både i ytan på Ismo mag och på riggen bakom en Flasher. De flesta laxarna släpptes helt oskadda tillbaka efter fin kamp.

Bra rapporter från flera ställen längs sydkusten i Sverige

Just nu verkar det som att en stor del av Östersjöns laxbestånd har backat ner med den envisa vinden mot sydkusten utanför Simrishamn, Kåseberga, Ystad och Smygehamn där ett fåtal båtar har varit ute och haft magiskt fiske.

Båt

På väg ut mot stora laxar med Sveriges enda laxfiskecharterbåt som jobbar på heltid året runt.

Boka ett fiske nu i februari 

Milda vindar bäddar för riktigt toppfiske nu i februari. Passa på att boka ett fiske laxen väntar.

tedde 5

Fin lax på väg tillbaka till sitt rätta element för att äta några fler feta sillar

Bokningsbara datum i vår

Mars: 9-10- 21-22-23-26-27-28 mars

April: 16-17-23-24-25 -28 april.

Maj: 4-7-8-12-19-20- 21-22-23-24-25-26-27-28-29-30-31 maj.

CC1

Riktig fin havsöring från förra våren utanför sydkusten som var hungrig och högg på ett Ismo mag i ytan.

Sommarfiske i Juni, Juli och Augusti går bra att boka

Då jag i sommar har flyttat ner till Österlen kommer man kunna boka dagar och halvdagar hela sommaren.  Senaste två åren sedan det Svenska yrkesfisket på lax i södra Östersjön avslutades har laxfisket varit mycket bra hela sommaren.  Inslaget av grov havsöring har också varit stor under sommaren, flera riktigt stora blanköringar på 8-9 kg har landats under denna tid. Bästa sommarfisket är i regel nära ut från hamnen, det räcker med att köra ut en 15 minuter tills man är på bra områden för både laxen och havsöringen.